projekt číslo: NFP403201DPH4
doba realizace: 1. 6. 2024 – 31. 5. 2026
Hlavním cílem projektu je vytvořit společný mapový portál, určený k hodnocení zranitelnosti krajiny vůči dopadům klimatické změny a obsahující metodický postup pro návrh různých adaptačních opatření, vycházející z připravených analýz zranitelnosti krajiny a souběžného posouzení míry plnění vybraných ekosystémových funkcí a služeb (EKS).
5. března 2025
V úterý 25. 3. 2025 proběhne v Púchově úvodní workshop projektu JIZKES.
Cílem úvodního workshopu projektu JIZKES podpořeného v rámci programu Interreg SK-CZ je seznámit účastníky s aktivitami a předběžnými výsledky projektu, diskutovat o názorech a potřebách zainteresovaných skupin, jakož i o efektivních formách plánovaných výstupů projektu.
Program workshopu:
9:00–9:30 Registrace
9:30–12:00 Dopolední blok: prezentace cílů, aktivit a dosavadních výsledků projektu: Hodnocení zranitelnosti krajiny v České republice a na Slovensku, vývoj společné metodiky, průzkum veřejného mínění
12:00–12:45 Polední přestávka
12:45–13:15 Vyplnění dotazníku na téma “Vnímání zranitelnosti krajiny v kontextu změny klimatu a souvisejícího ohrožení obyvatel, životního prostředí a ekonomiky”
13:15–15:00 Odpolední blok: informace o výsledcích dotazníkového průzkumu v území; řízená diskuse účastníků workshopu o prezentovaných aktivitách a o jejich potřebách vzhledem k výsledkům a výstupům projektu
15:00–15:30 Závěrečná diskuse, shrnutí a závěr workshopu
V rámci řízené diskuse očekáváme mj. podněty, v jaké formě by si jednotlivé cílové skupiny (účastníci workshopu) představovaly výstupy projektu, aby byly využitelné pro jejich potřeby. Tyto podněty budou vyhodnocené a zapracované do řešení a výsledků projektu.
Přihlášení je možné do úterý 18. 3. 2025 prostřednictvím e-mailu prochazkova.v@czechglobe.cz.
17. února 2025
Po celý měsíc březen probíhá v rámci projektu JIZKES podpořeného v z programu přeshraniční spolupráce Interreg SK-CZ e-dotazníkové šetření na téma zranitelnosti krajiny v moravsko-slovenském pomezí. Navazuje na právě končící kontaktní šetření, kdy bylo na každé straně hranice osloveno 200 respondentů. Protože nás však zajímá názor většího množství místních obyvatel, jak vnímají krajinu a jejich zranitelnost, jak ovlivňuje jejich život v regionu, běží elektronický průzkum veřejného mínění. Pokud jste trvalý obyvatel (prosíme ne pouhý návštěvník či milovník tohoto regionu) našeho zájmového území (jednoho z krajů, které se dotýkají CZ/SK hranice) a máte zájem, můžete vyplnit dotazník, který je dostupný online v české i slovenské variantě.
10. února 2025
Ve dnech 6.–7.2.2025 proběhl terénní kontrolní den projektu v samém středu studovaného území. Místem setkání bylo envicentrum Pro krajinu v obci Vysoké Pole (ZLK). V průběhu KD se dokončovala příprava březnového odborného workshopu a intenzivně pokračoval vývoj společné metodologie hodnocení zranitelnosti krajiny. V průběhu akce proběhly i dílčí diseminační akce s lokálními stakeholdery.
13. prosince
Na projektovém webu vypublikovány mapa jednotné aplikace metody Horúce obce v modelovém území.
3. prosince
Na projektovém webu vypublikovány mapy jednotné aplikace metody ESAI v celém zájmovém území.
29. listopadu
Byla odevzdána monitorovací zpráva za 1. monitorovací období.
26. listopadu
Proběhl 4. kontrolní den projektu. Byly shrnuty dosažené výsledky ze 2 úspešně dokončených pracovních balíčků (WP) – aplikaci zvolených "národních" metodik na území druhého státu.
24. října
Proběhl plánovaný 3. kontrolní den – hybridní.
10.–11. října
Proběhlo terénní senzorové měření v oblasti Bílých Karpat (Tichov – Poteč – Valašské Klobouky).
3.-4. října
Proběhlo terénní senzorové měření v oblasti Beskyd (Grúň - Bílý kříž).
30. září
Byl vysoutěžen a dodán unikátní přístroj Li-710, začíná jeho kalibrace!
26. září
Proběhl 2. kontrolní den projektu – online.